1 / 4 sider - klik for at bladre

Kemiforsøg med organiske stoffer og råolie

  • Fysik
  • 10. klasse
  • Afleveret til 12
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kemiforsøg med organiske stoffer og råolie er en fysik-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (395 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 17. september 2010.

Denne opgave beskriver en række kemiforsøg. Den inkluderer påvisning af kulstof og hydrogen i organiske stoffer som kartoffelmel, fremstilling af ethen fra ethanol, samt destillation og cracking af råolie. Forsøgene dokumenterer observationer og resultater.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven beskriver flere kemiforsøg med observationer, men har en uformel, note-lignende struktur og mangler dybere analyse eller formelle rapportelementer. Kan give inspiration til andre elever.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • cracking
  • destillation
  • ethanol
  • ethen
  • hydrogen
  • kartoffelmel
  • kemiforsøg
  • kulstof
  • organiske stoffer
  • råolie

Formålet med dette forsøg er at undersøge nogen stoffer og se om de indeholder kulstof og hydrogen. (I dette tilfælde kartoffelmel)

En teske kartoffelmel blandes med en teskefuld kobberoxid, blandingen opvarmes og glasset ledes ned i et reagensglas med kalkvand.

Ved opvarmningen af stoffet dannes der dug (H2o) på indersiden af reagensglasset. Med kalkvand kan man påvise kuldioxid, (Co2) som også dannes ved opvarmningen af blandingen. Der dannes også kobber i blandingen. Stoffet indeholder hydrogen og kulstof.

Fremstilling af Ethen:

Da vi skulle fremstille ethen skulle vi bruge glasuld, sprit (ethanol) og perlekatalysator til forsøget. Til at starte med tog vi tingene ned i reagensglasset og varmede perlerne op med en bunsenbrænder. Opstillingen ser ca. sådan ud:

Perlerne varmes godt op

Ethen prøve:

Urinposens indhold bobler igennem bromvandet og det bliver farveløst, der er altså en dobbeltbinding, og påvist ethen.

Destillation af råolie:

20 ml. råolie hældes i et stort reagensglas sammen med lidt pimpsten. Forsøget opstilles sådan:

Pimpstenen brugte vi for at undgå stødkogning. Derefter opvarmede vi stenene og olien med en bunsenbrænder mens vi målte temperaturen med små mellemrum. Vi brugte et rør i reagensglasset til at opsamle destilatet, der blev skiftet ud ved 70 grader, 150 grader og 220 grader.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver