1 siders PDF

Kommentar til avisartikel om bogen 'Intet'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kommentar til avisartikel om bogen 'Intet' er en dansk-opgave til 9. klasse. Fylder 1 side (191 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 17. september 2010.

Denne opgave indeholder kommentarer til en avisartikel om bogen 'Intet'. Den diskuterer forfatterens synspunkter om vigtigheden af familie, udfordringer med livet trods rigdom, og den skadelige stræben efter at være nummer ét, som skaber tomhed og stress.

  • avisartikel
  • depression
  • familie
  • intet
  • j.t.
  • livskvalitet
  • prioriteter
  • samfundskritik
  • stress
  • tomhed

Her udtaler forfatteren J.T siger om hendes synspunkt og holdninger og hvordan hun vil argumentere for hendes bog.

1)

”Intet rapport, intet møde , er for eksempel vigtigere, end at man kan tage til sin fætters begravelse. Og den slags tager flere dage.”

Mine kommenter. Der er jo aldrig noget der er mere vigtigt end sin familien.

2)

”Her er rigdom, og alt er muligt men alligevel er det, som om rigtig mange voksne og unge har problemer med livet, som vi ikke burde havde”

Mine kommentar. Vi har jo set at mange unge og voksne har det svært men stress, depressioner osv.,

3)

”Selvfølgelig skal man altid gøre sit bedste. Men alle er unikke og har noget at bidrage men, og at SKULLE være nummer ét skaber kun tomhed, for så er alle de andre jo taber”

Mine kommentar. Vi vil jo alle ligge nummer ét men det kan vi jo ikke, ingen er perfekte og det giver folk stress for folk der vil det nå til tops men ikke kan

- [NAVN A].

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver