Beskriv hygiejne-niveauet i byerne i midten af 1800-tallet.
Hygiejnen var decideret ynkelig. Der var åbne kloakker, så der flød afføring rundt i gaderne, især i fattigkvarterene, lugtede der og var møg uhygiejnisk pga. alle de bakterier fra afføringen. Der var desuden mange der ikke havde adgang til rent drikkevand og der var færreste der faldt ind at vaske hænder fra tid til anden.
Hvad sætter gang i flere sygdomsforebyggende tiltag, og hvordan lyder anbefalingerne?
Koleraepidemien i 1853. Anbefalingen lød på at tage et ugentligt bad. Der blev sat meget mere fokus på sundhed og i 1880’erne blev det lovligt at købe kondomer der var dog stadig ikke særlig udbredt.
Hvad blev betragtet som den moralsk korrekte opførsel i forhold til seksualitet?
Det var ikke noget man snakkede om. Derfor var der mange helt unge kvinder der ikke anede det fjerneste om sex og troede stadig det var storken der kom med børnene. Derfor blev sex oftest en meget ubehagelig oplevelse. Man måtte ikke have sex ude for ægteskabet, derudover måtte kvinder ikke have været sammen med flere mænd det gældte dog ikke den anden vej rundt. Man så ned på de prostituerede kvinder, men så dog ikke ned på mændene der besøgte de prostituerede. Brandes kæmpede for at kvinder havde seksuel frihed, det var dog noget af en kamp når der var mange kvinder, der på det tidspunkt, ikke ønskede det.
Det er gratis at oprette en konto