Det forsøg jeg vil skrive om, er om hvilket gasart der bliver dannet, når man ætser Magnesium(Mg). Jeg vil også undersøge hvordan man finder ud af om der er Hydrogen i, ved at sætte ild til gassen.
Formål med forsøget
Formålet er at finde ud af, hvilken gas art der tales om. Og hvad der sker når der bliver sat ild til gassen.
Materiale
- Stativ
- to rene reagensglas
- pro med 1 hul i
- langt glasrør
- tændstikker
- Magnesium(Mg)
- Saltsyre(NaCl)
Forklaring af forsøget
Man sarter med at sætter det ene reagensglas fat på stavet, og derefter noget saltsyre(NaCl) i også smider noget Magnesium(Mg) i. Så sætter man proppen på glasset og sætter glasrøret i. Glasrøret skal være inden i det anden reagensglas, og så venter man til Magnesiumet(Mg) er opløst. Når alt Magnesiumet(Mg) er opløst lufter du det tomme reagenglas op, med bunden i vejret, og tænder en tændstik. Den tændte tændstik sætter du under glasset, og hvis det siger ”BUB” er forsøget lykkes.
Konklusion
Når alt er ordnet og forsøget er lykkes, har du fremstiller H2. det finder du ud når du har sat tændstikken under glasse og det har sagt lyden.
Hvad er Ioner(oktet reglen)?
Det er gratis at oprette en konto