Miriam Dalsgaards billede Stilheden er en del af hendes billede kollage hvad der foregår imellem midnat og morgen.
Mellem midnat og morgen
Jonass Jannec Jensen Tirsdag d. 14/12-10.
En kold sommernat, der var ro på hele Farumgade. Der var en kold susen i luften, der var en stærk lugt af benzin. Gaden var som død. Den gade som ellers plejede at være fuld med biler, cykler og glade familier. Vejen var tom, generelt var alt bare tomt. Gaderne udstrålede tomhed. Den tomme fornemmelse er ugenkendelig om dagen, kun et sjældent syn om natten.
Byen ville være mørklagt hvis ikke det var for al den falske belysning fra gadelamperne. De kriminelle handlinger der ellers har fundet sted i de lange aften timer,
Her ses Miriam Dalsgaards billede Stilheden.
har nu lagt sig for den mørke nat. Det eneste ulovlige præg der er tilbage er den ny sprayede graffiti, som de lokale bøller har udtrykt sig med.
Alizes aften
Alize kommer gående forbi den italienske restaurant, gaden er helt tom. Alize tager et kig forbi tanken, den persiske tank ejer, som holder åbent 24/7, står der inde, med et tomt tomt blik. Alize føler med den persiske tankmand, og vælger at gøre ham ved selskab. ”Hej” siger Alize imens hun træder ind gennem smæk døren. ”Hallo” siger den persiske tankmand. ”Det godt nok koldt der ude, hvad hedder du?” Spørger Alize. ”Jeg hedder Hassan” siger Hassan med meget persisk toneleje. Alizes biologiske forældre var selv indvandrere fra Iran, så hun kan nemt forstå ham. ”Jeg hedder Alize” siger Alize. Hassan, som ikke er vant til at få besøg, har svært ved at snakke dansk. Efter en 5-10 minutters snak, må Alize meddele Hassan om at hun må videre.
Det er gratis at oprette en konto