1 / 4 sider - klik for at bladre

Substitution i heptan

  • Kemi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Substitution i heptan er en kemi-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (618 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 25. januar 2011.

Denne opgave er en laboratorierapport om substitution i heptan. Den redegør for formål, teori bag radikalreaktioner, testmetoder med pH og sølvnitrat, samt udførelse og iagttagelser. Opgaven inkluderer også en ekstra opgave om CO2-udledning ved forbrænding af heptan.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Fuldstændig laboratorierapport med teori, udførelse, iagttagelser og beregninger. Giver god indsigt i substitutionsreaktioner og støkiometri.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • brom
  • co2-udledning
  • fældningsreaktion
  • heptan
  • laboratorieforsøg
  • organisk kemi
  • ph-måling
  • radikalreaktion
  • stoichiometri
  • substitution

Formål: At gennemføre en substitutionsproces og påvise reaktionsprodukter.

Teori: Belyses en blanding af heptan og brom, vil der foregå en substitution. Herved udskiftes et H-atom med et Br-atom i heptanmolekylet:

C7H16 + Br2 C7H15Br + HBr

Lysets funktion er at "kløve" den kovalente binding i brommolekylet. Derved dannes frie radikaler, dvs. bromatomer med 7 elektroner i yderste skal. Disse er yderst reaktive, og får substitutionsprocessen til at forløbe via radikaler.

(egentlig 7 prikker omkring brom)

Det ved processen dannede hydrogenbromid opløses udmærket i heptan, men ved mødet med vand sker der en spaltning:

HBr + H2O H3O+ + Br

Ovenstående proces er typisk for en syre. Ionen H3O+ skrives ofte som H+ . Når en syre reagerer med vand, falder pH til en værdi under 7 (sur).

Testmetoder:

I forsøget kan vi afsløre evt. dannelse af syre ved at måle pH-værdien.

Sølvnitrat bruges i denne øvelse til påvisning af bromidion, idet der dannes et tungtopløseligt salt:

Ag+(aq) + Br -(aq) AgBr(s) (fældningsreaktion)

Apparatur:

Reagensglas

Prop

Skilletragt

Lyskilde

Projektor

Kemikalier:

Bromvand

Heptan

0,1M AgNO3

Universalindikatorpapir

Tegning af forsøg

Udførelse:

1) Vi afmålte et måleglas med 10 ml bromvand og hældte det i et stort reagensglas. Vi tilsatte forsigtigt 10 ml heptan og noterede fordelingen af faser og farver i væsken. Derefter satte vi proppen på reagensglasset og rystede det kraftigt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver