Vores formål med forsøget er, at fortage en fotokemisk reaktion med heptan og påvise reaktionsprodukterne, samt at udvide vores horisont indenfor kemiske stoffer.
Teori:
Grunden til at bromvand og heptan ikke går i en opløsning sammen, er på grund af deres polaritet, Bromvand er polært hvilket betyder af ladningsforskellen er skæv. Grunden hertil skyldes at oxygen atomet i vand, har en større elektronnegativitet end hydrogen atomerne.
Substitution er en af de grundlæggende reaktionstyper i organisk kemi. Ved en substitution udskiftes et atom eller en atom gruppe, med et andet atom eller gruppe. For at der kan ske en substitution, skal der tilføres energi, dette kan ske i form af lys for at splitte fx Br-Br. Et brom atom har en uparret atom, og virker derfor som en fri radikal, frie radikaler er generelt meget ustabile.
Apparatur:
Heptan.
Bromvand.
Indikatorpapir.
Sølvnitrat.
2 reagensglas.
1 rulle sølvpapir.
4 reagensglas.
Lyskilde.
Fremgangsmåde:
10 ml heptan (C7H16) og 10 ml bromvand (Br2 + H2O) afmåles og hældes i et reagensglas, heptan ligger sig som en gennemsigtig væske i den øverste fase af bromvandet, (Br2 + H2O) som er orange ligger sig i den nederste del af fasen, da vand har en større densitet (1g/ml) end heptan (0,684g/ml). Reagensglasset bliver holdt inde under lyset fra en tændt overheadprojekter, og rystes for derefter at blive pakket ind i sølvpapir. PH-værdien måles. Vi tilsætter sølvnitrat (AgNo3) for, at finde ud af om der er dannet hydrogenbromid. Syren samt vand (H2O) tilføres i et nyt reagensglas, hvor PH-værdien måles med et stykke indikatorpapir til 4,5, hvilket betyder at vores syre er relativ sur. Vi tilsætter igen sølvnitrat, vores syre bliver nu mælkehvid, dvs at der altså er dannet hydrogenpromid.
Det er gratis at oprette en konto