Status: Baggrunde og forudsætninger for det vi ønsker at planlægge.
Vi ville gerne vælge et lille område/emne for at kunne gå mere i dybden med det – derfor har vi valgt at fokusere på madpakken. Mange pædagogiske dilemmaer er ekstremt store, når man først begynder at folde dem ud, og derfor har vi begrænset os i denne opgave. Vi har valgt vuggestuer og børnehaver som brugergrupper, fordi dobbeltsocialiseringen er mest tydelig her, hvor forældre og pædagoger skal indgå i et tæt samarbejde.
[NAVN B] har personlige erfaringer med kostordningen i hendes datters vuggestue, hvor hun sidder i forældrerådet. Her har der været stor fokus på måltidet/madpakken pga. kommunernes sammenlægning og deraf kostordningen i institutionerne. Forældre er nemlig tvunget ind i ordningen og kan altså ikke vælge det til eller fra.
Derudover er emnet ekstremt aktuelt, fordi kostordningen skal gælde for 0-6 års området i hele landet fra år 2010. Emnet diskuteres nu derfor flittigt i både institutioner og medier. Fx var der i dag en artikel i avisen 24Timer, som omhandlede forældrenes betaling for børnepasning og madordning. De berørte institutioner er samtidig nødt til at forholde sig til ordningen, fordi de alle skal finde en løsning, inden den træder i kraft.
Det er gratis at oprette en konto