1 / 7 sider - klik for at bladre

Hr. Bøsmer i elverhjem: analyse af folkevise

  • Dansk
  • 8. klasse
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Hr. Bøsmer i elverhjem: analyse af folkevise er en dansk-opgave til 8. klasse. Fylder 7 sider (2.082 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 6. marts 2011.

Denne opgave indeholder en analyse af den danske folkevise 'Hr. Bøsmer i elverhjem'. Der redegøres for visens baggrund som dansevise, dens handling, personbeskrivelser, sprog og symbolik. Opgaven perspektiverer desuden til temaer som overgangen fra barn til voksen og tvangsægteskab, og sammenligner middelalderens normer med nutiden.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af folkevisen 'Hr. Bøsmer i elverhjem' med redegørelse for handling, karakterer, sprog og symbolik. Opgaven perspektiverer relevant til temaer og middelalderens normer.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dansevise
  • elverpige
  • folkevise
  • hr. bøsmer i elverhjem
  • litterær analyse
  • middelalderlitteratur
  • overgang fra barn til voksen
  • symbolik
  • tvangsægteskab

I Folkevisen som dansevise bliver der fortalt om hvordan folkeviser blev til danseviser og hvordan det kom til Danmark. Der bliver fortalt at Danmark, i 1200 tallet, havde livlig forbindelse med udlandet. De unge mennesker som drog ud i verden for at opleve noget nyt kom hjem med ny viden. Det var i Frankrig man begyndte at danse til folkeviser i kædedans. Man dansede mand og kvinde sammen hånd i hånd og sang med på omkvædet (Der var kun én som sang for). Danseviser og kædedans blev spredt ud helt til Færøerne hvor man stadig danser og synger som i 1300 tallet.

I ridderviser er hovedpersonen ofte en ridder som kæmper med blodhævn, ægteskab eller et opgør med slægten. Ridderviser og trylle viser er begge undergenrer af folkeviser. Trylleviser handler om viser med overnaturlige væsner som f. eks havmænd og havfruer.

Man har ikke altid kaldt ”folkeviser” for folkeviser. Man kaldte det ”ballade” som stammer fra det middelalderlatinske ord ”ballare” som betyder at danse. Det er derfor man kalder nogle fester for ”bal”. Der menes nemlig at der skal ud og danses. Hr. Bøsmer i elverhjem som er en folkevise handler om Hr. Bøsmers tur til elverpigen efter han har hør at have set hende i en drøm som viser sig at være virkelighed.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver