Der er ingen tvivl om at næsten alle mennesker hader ventetid. Vi har alle prøvet det. Man står i kø til at købe et klippekort til bussen, og man ved at bussen kører lige straks. Køen rykker ikke fremad. Den gamle dame, som skal købe et buskort, står og tæller sine småmønter. Betal nu bare med en seddel, er det eneste man tænker.
”Det føles næsten som om, tiden går i stå”
Jeg hader især ventetid, når jeg ser tv. Jeg ser nemlig ikke særlig meget tv, og når jeg endelig ser det, hader jeg de lange reklamer, hvor man bare skal sidde at vente. Hader fx at sidde at se ynglings programmet på tv3, og lige når det allermest spændende kommer, starter reklamerne. Reklamerne føles som evigheder. Og man synes kun programmet lige er gået i gang igen, før der igen kommer lange reklamer, og så skal man til at vente igen.
”Nogle gange holder jeg faktisk af ventetid”
Jeg hader også tiden, hvor man fx skal cykle i skole eller på arbejde. Tiden går så hurtigt, uden man egentlig har nået at lave særlig meget. Man kan nok ikke kalde det ventetid, nærmere spildt tid, for man venter jo ikke på noget, men det er hvert fald også en slags tid jeg hader, men den skal være der, for ellers kan man ikke komme nogen steder hen.
Det er gratis at oprette en konto