1 / 2 sider - klik for at bladre

Ventetid: en personlig refleksion

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Ventetid: en personlig refleksion er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (807 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. februar 2010.

Denne opgave er en personlig refleksion over fænomenet ventetid, hvor både de positive og negative sider udforskes. Den diskuterer, hvordan ventetid kan opbygge tålmodighed og give rum til eftertanke, men også hvordan uplanlagt ventetid kan føre til stress. Gennem personlige anekdoter om barndom, en families retssag og rejseoplevelser, belyses ventetidens mange facetter og dens indflydelse på livsopfattelsen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret personlig refleksion over ventetid med relevante anekdoter. Giver god inspiration til lignende opgaver i dansk.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • anekdoter
  • barndom
  • livsreflektion
  • personlig fortælling
  • stress
  • tålmodighed
  • tid
  • ventetid
  • voksenliv

For mig er det at vente, noget særligt. For mig, ikke kun for mig, findes der forskellige ventetider, nogle man tænker på hele tiden, som hvis man venter på ens mad er færdig. Nogle man tænker på nogle gange om dage, som hvis man venter på ferie. Der findes en million eksempler. ’’Ventetid’’ det lyder egentlig negativt, men jeg synes ikke altid det er så negativt som det lyder. Med ventetid for man også tid til at samle tankerne, være sig selv. Jeg tror grunden til at ventetid lyder negativt, er fordi vi ofte kommer ud for uplanlagt ventetid, hvis vi ikke når bussen, toget, flyet og så videre, hvor vi sådan set ikke har tid til ventetiden. Uden ventetid ville der ikke være noget at glæde sig til. Ventetiden, opbygger ens tålmodighed, og det har vi meget brug for, uden tålmodighed ville verden ikke fungere. Folk ville stjæle varer i butikkerne, bare for ikke at stå i kø, bygningsværker ville blot forblive en tanke, fordi ingen ville give deres tålmodighed for at bygge dem.

Da jeg var lille glædede jeg mig til at gå i skole, jeg ville til at være ’’stor’’ Men det gik alt for langsomt. Min mor sagde tit, at jeg nok helst ville være barn hvis jeg prøvede at være voksen. I nutiden, har jeg lyst til at være lille igen, og jeg synes den tid gik for hurtigt. Måske skulle man bare glæde sig over nuet. På den facon er ventetid noget spøjst noget. Lidt uforklarligt.Når folk planlægger ugen, tæller de ikke ventetiden med, og den kommer bare lige pludseligt, og helt uventet. Det er derfor folk kan blive meget stresset. Hvis de havde skrevet den uventede ventetid i deres kalendere, var det nok ikke et problem, men man kan jo ikke forudsige den.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver