Øvelsens navn: Bestemmelse af chloridion indholdet i havvand.
Dato: 2.9.2007.
Rapportskriveren navn og klasse: ***********
(Elevernes underskrift og dato) (Lærerens underskrift og dato)
Formål
Formålet med rapporten og de indledende forsøg er at bestemme chloridion indholdet i havvand.
Teori
Når man tilsætter sølvnitrat til saltopløsning, så dannes der sølvchlorid:
Ag+ (aq) + Cl- (aq) AgCl (s)
Når sølvioner og chloridioner reagerer med hinanden, dannes der en udfældning af sølvchlorid (AgCl).
Formålet med forsøget er at bestemme, hvor meget salt, og dermed hvor meget Cl- -prøven indeholder. Det er vigtigt at stoppe tilsætning af sølvnitrat (AgCl) præcist, når farven skifter fra gul til rød: Så er der helt præcis ligeså mange sølvioner som chloridioner i prøven.
Vi tilsætter kaliumchromat (K2CrO4) som indikator. Sølvionerne vil reagere med chromationer, når der ikke er flere chloridioner tilbage. Herved skifter prøven farve fra gul til rød, da chromationer er gule og sølvchromat er rød. Den kemiske reaktion ser således ud:
2Ag+(aq) + CrO42- (aq) Ag2CrO4 (s)
Anvendte materialer
Burette
Konisk kolbe
Magnetomrører
Fuldpipette
Kemikalier
Sølvnitratopløsning, AgNO3 (aq)
Demineraliseret vand
Saltvand med koncentrationer af 0,7 %, 1 %, 2 %.
Kaliumchromat-opløsning K2CrO4 (aq)
Havvand
Fremgangsmåde
Titrering:
Vi overførte 5 mL saltvand 0,7 %, med en pipette, til en konisk kolbe. Derefter tilsatte vi 10 dråber K2CrO4 (kaliumchromat) – opløsning samt ca. 10 mL demineraliseret vand. Vi puttede en magnet i kolben for, at opløsningen kunne røres rundt med en magnetomrører.
Det er gratis at oprette en konto