Smerterne i hans arm gjorde afsindigt ondt. Men da han nåede op til skiltet hørte han nogle lyde fra et dødt buskads længere fremme. En skræmmende lyd af visne blade og grene der knækkede.
Han havde stadigvæk svært ved at stå på benene så han gik forsigtigt af sted mod det faste sne, hvor han kunne stå fast. Da han var gået lidt ind i den lille by kom en hund løbende over vejen. Han troede stadig at det var en forladt by hvilket det også var. En by som var blevet overtaget af naturen, hvor kun dyr levede. Han fortsatte stille og fulgte efter hunden som lige var løbet over vejen.
Han så at hunden kravlede ind af et lille hul til en bygning, der lignede et gammelt politi kontor. Og tænkte der må sikkert være en telefon som virker.
Han fortsatte rundt om bygningen og fandt hoveddøren. Fortsatte stille for at se om der var nogle dyr eller lign. der inde. Men intet at se eller høre lige øjeblikket. Han fortsatte forbi skranken og ind af en dør i høje side. Der var alle de gamle kontorer og træningslokaler til politi folkene.
Kun tre døre længere nede var der et lokale med en telefon. Han tænkte at han måske kunne ringe efter hjælp fra den. Han gik hen til telefonen og tog røret. “bib, bib, bib, bib sagde det fra telefonen. Det måtte betyde at der stadig var strøm men var der også forbindelse?
Det er gratis at oprette en konto