1 / 4 sider - klik for at bladre

Salg af personbiler: udvikling og markedsanalyse

  • Afsætning
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Salg af personbiler: udvikling og markedsanalyse er en afsætning-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (775 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 16. oktober 2011.

Denne opgave undersøger udviklingen i salget af personbiler i Danmark over en femårig periode, fra 2006 til 2011. Den præsenterer data for bilmærker som Peugeot, Ford, Volkswagen, Toyota, Citroen og Audi, samt en indeksanalyse af de mest populære modeller i 2010-2011. Opgaven kommenterer på markedstendenser og de enkelte mærkers præstationer.

Redaktørens vurdering
7 God
Solid opgave med data, diagrammer og indeksanalyse af bilmarkedet. Giver et godt overblik over salgsudviklingen for udvalgte bilmærker og modeller.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • audi
  • bilmærker
  • ford
  • indeks
  • markedsanalyse
  • personbiler
  • peugeot
  • salgsudvikling
  • statistik
  • volkswagen

I denne opgave vil sætte fokus på 6 forskellige bilmærker. Peugeot, Ford, Volkswagen, Toyota, Citroen og Audi. Jeg vil fortælle via et diagram, hvordan udviklingen har været i personbiler i løbet af de sidste 5 år. Dernæst vil jeg fortælle via en tabel, der viser udviklingen i salget af de 3 mest populære personbiler fra januar til august 2010 og 2011, ved hjælp af et index.

Audi Jeg har valgt Audi. Det gør jeg fordi at bilmærket Audi er en forholdsvist dyr bil, og jeg gerne ville se hvor mange der bliver solgt af dem, i forhold til de fem andre bilmærker. Audi er en bil, mange mener, er en bil for rige mennesker.Derfor ville jeg synes det kunne være sjovt, at prøve at sætte mærket op til 5 andre, helt almindelige biler, som folk betragter som god kvalitet og samtidig til en god pris.

Opstil en tabel eller et diagram, der viser en udvikling, fx i antallet af nyregistrerede biler i de sidste fem år fordelt på mærker eller markedsandele pr. mærke sammenlignet med markedsandele pr. model fx i 2010

Jeg vælger at lave et diagram over Peugeot, Ford, Volkswagen, Toyota, Citroen og Audi, fordi at de fem første, ligger på top fem over førende nyregistret bilmærker. Grunden til at det blev et diagram, i stedet for en tabel, er fordi jeg syntes at det er mere overskueligt hvis man ser på et diagram, også kan man hurtigt se hvor meget det enkelte mærke har ændret sig, kun ved at kigge på stregerne.Men jeg har også lavet en tabel, for at vise hvilke tal det er at jeg snakker om i diagrammet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver