1 / 5 sider - klik for at bladre

Markedsanalyse af convenienceprodukter

  • Afsætning
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Markedsanalyse af convenienceprodukter er en afsætning-opgave fra 2021 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (1.560 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 21. juni 2026.

Denne opgave præsenterer en dybdegående markedsanalyse af convenienceprodukter. Den dækker markedskarakteristik, demografiske og kulturelle omverdensfaktorer ved brug af PESTEL- og omverdensmodellen. Desuden analyseres konkurrenceforhold og en TOWS-analyse udføres for Aarstiderne, med fokus på strategiske tiltag for at bevare markedspositionen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid markedsanalyse med anvendelse af relevante modeller som PESTEL og TOWS. God struktur og faglig dybde, der giver god inspiration.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • aarstiderne
  • convenienceprodukter
  • forbrugeradfærd
  • konkurrenceforhold
  • markedskarakteristik
  • omverdensanalyse
  • pestel
  • tows-analyse

Udarbejd en markedskarakteristik af markedet for convenienceprodukter. Inddrag bilag 1 og 2 samt bilag 3.

Markedskarakteristik:

Markedet for convenienceprodukter bliver større for hver dag. Convenienceprodukter er et overordnet begreb for fødevarer der er blevet forarbejdet eller forberedt i større eller mindre grad. Det betyder, at dele af madlavningen som der normalt fandt sted i hjemmet er blevet flyttet hen til virksomhederne. Produkterne kan både være helt færdiglavet retter, men også færdig snittet grøntsager eller marineret fiskefileter. Måltidskasser er særligt blevet populært. Hvilket giver kunden mere tid i hverdagen, så kunden ikke selv skal ud at handle, her får kunden det leveret foran døren eller så kan kunden gå i for eksempelvis Føtex og købe en færdigret der, som enten skal varmes eller spises koldt. Markedet for convenienceprodukter består blandet andet af markedslederne: Aarstiderne, de er markedsledere, fordi de er den største virksomhed og har den største omsætning. Så er der nogle forskellige markedsudfordrer, såsom Skagen Food og Ret nemt. Herefter er der en markedsindtrængning, hvilket er Coop, som har til plan at trække ind på markedet. De nævnte virksomheder er blevet relativt store på relativ kort tid, hvilket vil sige at det er et svært marked at komme ind på hvis man ikke har et stort navn i forvejen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver