”Der findes ikke forelskelse, der findes ikke kærlighed - der findes seksuel tiltrækning og tryghedsbehov. De to ting kombineret giver den cocktail vi kalder kærlighed,” siger Anders Matthesen i sit onemanshow ’Tal for dig selv’. På nogen måder synes jeg at han har ret, for hvad er kærlighed og forelskelse egentlig?
Forelskelse er en underlig, men dejlig følelse som ikke er til at beskrive med ord. Man kan ikke stoppe den eller gøre noget for at tvinge den til at komme eller gå, den kommer når den kommer om man vil det eller ej. Forelskelse kan være helt forfærdeligt hvis din udkårende ikke ser dig på samme måde som du ser ham/hende, men en forelskelse kan også være noget at det dejligste der kan ske.
Når den er der er man ikke i tvivl. Hver gang du ser din udkårende, bliver du blød i knæene og får en følelse af at du er ved at springe i luften af glæde. Du har ham eller hende i dine tanker dagen lang og kan ikke snakke om andet. Du er næsten besat af ham eller hende og du får først ro når du har hevet din udkårende i land. Er følelserne gengældt ender man for det meste som kærester. Følelsen af at man har fundet kærligheden er fantastisk, endnu bedre end at vinde en fodboldkamp, man føler man er blevet man of the mach og at man nu er uovervindelig efter denne sejr. Når man ’står med pokalen i hånden’ er man lykkelig og tilfreds med sit fantastiske arbejde, men efter ’pokalen’ har stået fremme og blevet vist frem, begynder støvet at lægge sig på den og gøre den skinnende overflade uklar. Hvis ikke man pudser den, ender den muligvis i skabet hvor ingen kan se den, men tager man klud og skurepulver frem og bruger lidt kræfter, vil den igen skinne og blive sat frem hvor alle kan se den. Det er lidt det samme med et forhold mellem to personer, et kæreste par. Hvis ikke man gør noget for forholdet, vil det ’blive støvet og uklart’, men ’pudser’ man det engang imellem, er man glad og stolt over at vise det frem.
Det er gratis at oprette en konto