1 / 4 sider - klik for at bladre

Konstruktive nyheder: en analyse af mediernes rolle

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Konstruktive nyheder: en analyse af mediernes rolle er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (2.035 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 3. februar 2012.

Denne opgave analyserer debatten om konstruktive nyheder og mediernes rolle i samfundet. Den redegør for journalist Ulrik Haagerups kritik af den traditionelle nyhedsformidling, som han mener fokuserer for meget på negative historier. Opgaven diskuterer, hvordan dette påvirker seernes tillid og verdenssyn, og argumenterer for en mere nuanceret tilgang til journalistik.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af mediernes rolle og debatten om konstruktive nyheder. Opgaven er velstruktureret og argumenterer klart for sine pointer.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dr nyheder
  • journalistik
  • konstruktive nyheder
  • mediekritik
  • nyhedsformidling
  • samfundsdebat
  • tillid til medier
  • ulrik haagerup

”Skal man turde forbedre, skal man turde forandre…” – sådan lyder det fra Ulrik Haagerup. Ulrik Haagerup, som selv er journalist og nyhedschef, mener, at alle de glade nyheder bliver forvandlet til alle de sure nyheder, da de danske medier bliver gentageligt fyldt op med de samme nyheder. Lektorere og professorer mener det modsatte. Man burde gøre sit bedste for at få flere positive historier. Heller det gode konstruktive eksempel på, at noget lykkes end alle fejlene og manglende, magtmisbruget og bedrageri.

Udviklingen for Danmarks store nyhedskilde DR nyheder og debatten om konstruktive nyheder er under store bekymringer, mener nyhedschefen, Ulrik Haagerup for DR. Flere og flere unuancerede nyheder i aviserne skræmmer seerne, mens det på den anden side også forlænger DR’s fejlagtige røde tråd. Det er DR Nyhedernes ansvar og formål, at sikre, at de lever op til seerne forventninger, som i sidste ende, er dem der bedømmer nyhedernes kvalitet for indhold. Derfor er det vigtigt for DR, at give læserne den bedst opnåelige version af hverdagens sandhed, holder Ulrik H. fast i. Et par generationer af journalister heriblandt dem, Ulrik H., har lært, at historier ingen bliver sure over, er reklame. Selv den dårligste historie kan gå hen og blive god. Man tvivler på, om det er deres egne vaner, eller deres verdenssyn på nyhederne og journalistiske tradition til at male et billede, som i dag er endt en smule skævt? ”Er det virkelig os, der er noget galt med”, spekulere Ulrik H. på. Det er muligvis derfor, at læserne opfatter journalisterne som »sure« og »negative«, og det værste er i virkelighed, at danskerne ikke selv tænker på, hvor svært det for en journalist er, at finde konstruktive løsninger selv, fortsætter nyhedsjournalisten, Ulrik Haagerup med. Ulrik H. har levet af nyhedsjournalistik i 25 år, og hans påstand er, at verden ikke er som den har været. Det bliver svære og svære at takle kendte stjerner i dag, da man er blevet klogere om tingene, og er blevet meget mere hensynsfuld, end hvad man før i tiden har været. Alle journalisternes drøm i dag, er, at fælde de største helte i samfundet, så som statsministeren, de højtstillede politikere, sportsstjerner mm.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver