1 / 12 sider - klik for at bladre

Nyhedsformidling: nyhedsartiklen og fortællende journalistik

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 12 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Nyhedsformidling: nyhedsartiklen og fortællende journalistik er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 12 sider (3.290 ord, ca. 14 min. læsning) og blev publiceret 16. maj 2012.

Opgaven redegør for nyhedsartiklen og fortællende journalistik, herunder genretræk, nyhedstrekanten og kommodemodellen. Den indeholder en komparativ analyse af to artikler om bæltefiksering, 'Grønt lys for bæltefiksering' og 'Dagbog fra den lukkede: Når bæltet er den eneste udvej', med fokus på stilistiske forskelle og synsvinkel. Afslutningsvis diskuteres fordele og ulemper ved de to genrer som nyhedsformidling.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af journalistiske genrer med fokus på nyhedsartiklen og fortællende journalistik. Opgaven er velstruktureret og indeholder en grundig komparativ analyse.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • bæltefiksering
  • fortællende journalistik
  • genreanalyse
  • journalistik
  • kommodemodellen
  • nyhedsartikel
  • nyhedsformidling
  • nyhedstrekanten
  • psykiatri
  • retorik

Dansk/historieopgave

Nyhedsformidling

[NAVN A]

2. k

Anne Blum

07-11-11

Indholdsfortegnelse

Indledning.……………………………………………………………………. Side 3

Redegørelse.…………………………………………………………………... Side 3

Nyhedsartiklen……………………………………………………..…. Side 3

Fortællende journalistik……………………………………………..... Side 4

Analyse……………………………………………………………………..… Side 4

Information………………………………………………………..….. Side 5

HV-spørgsmål………………………………………………………… Side 5

Apelformer og sprogbrug i journalistik………………………………. Side 6

Stilistisk analyse……………………………………………………………… Side 6

Nyhedstrekanten i praksis…………………………………………….. Side 6

De fem nyhedskriterier………………………………………………... Side 7

Kommodemodellen…………………………………………………… Side 7

Spændingsopbyggelse………………………………………………… Side 8

Komparativ analyse……………………………………………………….… Side 8

Synsvinkel og vinkling af artiklerne …...…………………………….. Side 8

Stilistiske forskelle…………………………………………………..... Side 9

Diskussion……………………………………………………………………. Side 9

Vurdering.…………………………………………………………………… Side 10

Litteraturliste……………………………………………………………….. Side 11

Bilag………………………………………………………………………….. Side 12

Indledning

Jeg vil til at starte med redegøre for to genre inden for nyhedsformidling; nyhedsartiklen og den fortællende journalistik. Jeg vil her komme ind på generelle genretræk for de to stilarter. Derefter vil jeg i en komparativ annalyse sammenligne nyhedsartiklen ”Grønt lys for bæltefiksering” og beretningen ”Dagbog fra den lukkede: Når bæltet er den eneste udvej”. Her med et særligt fokus på de to artiklers stilistiske forskelle og den synsvinkel de hver især udrykker.

Til slut vil jeg diskutere og vurdere fordele og ulemper ved henholdsvis nyhedsartiklen og den fortællende journalistik som et middel til nyhedsformidling.

Redegørelse

Hvad er en nyhed? John B. Bogart, redaktør på The New York Sun definerede for over 100 år siden en nyhed med sætningen: ” Hvis en mand bliver bidt af en hund, er det ingen nyhed. Men hvis en mand bider en hund, er det afgjort en nyhed”, med andre ord er en nyhed en fortalt faktahistorie, der beskriver en væsentlig ændring af en given normaltilstand.En nyhed skal have nyhedsværdi for den givne læser. Denne nyhedsværdi vurderes i forhold til de fem nyhedskriterier: Aktualitet; nyheden foregår i en aktuel tid, jo tættere nyheden er skrevet på begivenheden, jo bedre, væsentlighed; nyheden har betydning for læserens virkelighed, konflikt; nyheden omhandler en grad af uoverensstemmelse mellem to eller flere parter, identifikation; læseren skal kunne identificere sig med nyheden og sensation; nyheden bryder op med den kendte dagligdag.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver