1 / 2 sider - klik for at bladre

Unges barske tale og bandeord

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Unges barske tale og bandeord er en dansk-opgave fra 2008 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (701 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Opgaven undersøger unges sprogbrug med fokus på bandeord og vulgære udtryk. Den diskuterer, hvordan ord som 'fuck' er blevet en del af hverdagssproget, og hvordan medier, musik og omgangskreds påvirker sprogudviklingen. Der perspektiveres til forskelle i sprogbrug mellem generationer og geografiske områder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret og personlig redegørelse for unges sprogbrug og bandeord. Giver god indsigt i emnet og er relevant for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bandeord
  • generationer
  • medier
  • musik
  • omgangskreds
  • råzone
  • sprogudvikling
  • ungdomssprog
  • vulgært sprog

’Luder, møgso, ho, møgkælling og fucking bøsserøv. Der skal mere end almindeligt sæbevand til at vaske vi unges mund i dag, og vores sprog vækker forargelse hos de voksne. ’Fuck’ er nok et af de mest anvendte ord i en teenagers hverdag. Man kan gå så langt som til at kalde os ’Generation fucked-up’ Jeg skal ikke lægge skjul på, at jeg selv bruger ordet meget i min hverdag. Jeg siger og skriver vel ordet ’fuck’ 200 gange på en normal dag. ’Fuck jeg er træt’, kan det lyde når man møder om morgenen. ’Fuck jeg er sulten’, lyder det til middag. ’Fuck, jeg gider da ikke til at have tysk’, kan det sagtens lyde når tysk står på skemaet. Vi unge bruger ordet hele tiden og vi lægger ikke mærke til det mere. Det er blevet en vane at sige ’fuck’, så vi ænser ikke betydningen når vi siger det.

Man hører hele tiden vulgære og negative ord. Musikken som unge lytter til har mange vulgære, seksuelle og negative udtryk. Det har selvfølgelig en eller anden påvirkning, som Jørn Lund ganske rigtigt siger. Men altså, min egen erfaring er, at jeg selv, og mine venner ikke lader os diktere af musikken. Men at børn imellem 10 og 13 lader sig fører an af rappernes sprog er jeg helt sikker på er korrekt. Mine forældre siger tit at jeg skal kontrollere mit sprog lidt mere, og så siger jeg bare ’hvad snakker i om?’, ’jeg sagde sku da ikke noget bandeord’.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver