Genterapi er den kliniske version af gendoping, og har det formål at bruge kunstige gener til at helbrede sygdomme. Genterapien er endnu ikke færdigudviklet, da man mangler at få ordentlig kontrol over aktiviteten af de kunstige gener, men forskere forventer, at det vil ske inden for den nærmeste fremtid. Gendoping udøves ved at forskere konstruerer nogle kunstige gener, med de egenskaber man ønsker. Disse gener "indsættes" i idrætsudøverens krop og bevirker, at kroppen ændrer produktion og funktion inden for de områder, som de nye gener påvirker. Det bliver på den måde muligt at påvirke kroppen, så den producerer lige præcis den effekt, man ønsker at opnå.
Virus sprøjtes her direkte ind i en muskel og overføre derefter direkte genet til muskelcellerne, som så begynder at producerer EPO og stimmulerer dannelsen af røde blodlegmer
Virale vektorerVirussers livscyklus er baseret på at de, når de er kommet ind i vores krop, invaderer vores celler og kaprer cellens proteinsyntese apparat helt eller delvist til at lave nye viruspartikler. Det kan ødelægge værtscellen.
Når en virus bruges som vektor til gendoping, modificerer man den først så den ikke kan danne nye vira, typisk ved at ødelægge de gener den skal bruge til at danne "skaller" til nye viruspartikler og ikke kan forårsage nogen form for sygdom. Således bliver de altså i det store hele, der hvor de bliver sprøjtet ind. Man sætter så et gen hvis produkt er ønskeligt (EPO, NESP, IGF, VEGF, IL15 eller lignende) ind i stedet for et af virussens egne gener. I de forsøg de foreligger nu kan man opnå en transfektionseffektivitet på 10-50% med virale promotorer
Det er gratis at oprette en konto