S/S Norge var et dampskib med 795 mennesker ombord, som skulle sejle fra København, til New York via Oslo og Kristiansand. Turen ende desværre i en tragedie på Atlanterhavet ved Rockall 500 km vest fra Skotland.
den 28 Juni kl. 7:45 i 1904 sank skibet S/S Norge med 795 passagerer og besætningsmedlemmer. Sikkerheden ombord var efter omstændighederne ikke gode nok, for der var kun 8 redningsbåde med ombord som rakte til 251, og alligevel var det kun 160 der overlevede. iblandt de 160 overlevende var 22 af dem kvinder, 25 børn og 113 mænd, og en af de mænd var kaptajnen. Skibet sank 500 km vest fra Skotland, ved noget der hedder Rockall, da Skibet påsejlet et rev, og derved lavede hul i skroget.
Kaptajnen hed Valdemar Johannes Gundel. Han var 40 år, og havde sejlet den tur flere gange i sit liv, så ulykken er stadig lidt uklar, hvordan den kunne forekomme. Der var 68 besætningsmedlemmer ombord på skibet da det sank og 727 passagerer. iblandt de 727 passagerer var der nogle fra Danmark, Norge og Sverige som var emigranter, og nogle få russiske jøder.
Grundige dykkerekspeditioner viser hvordan skibet S/S Norge sank! Og hvorfor der var flere mænd end kvinder og børn der omkom!
Det er gratis at oprette en konto