1 / 2 sider - klik for at bladre

Dansk landbrug og økologisk svineproduktion

  • Geografi
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Dansk landbrug og økologisk svineproduktion er en geografi-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (762 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 17. januar 2013.

Gennemgang af dansk landbrugs rolle i økonomien, dets arealforbrug og eksport. Opgaven beskriver landbrugets primære produkter, herunder kornafgrøder og husdyrhold. Der er en dybdegående analyse af økologisk svineproduktion, dens velfærdsprincipper og regler for opdræt.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Informativ redegørelse for dansk landbrug og en detaljeret beskrivelse af økologisk svineproduktion. God struktur og relevant indhold for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dansk landbrug
  • dyrevelfærd
  • eksport
  • fødevareproduktion
  • husdyrhold
  • landbrugsøkonomi
  • svineproduktion
  • økologi

Det danske landbrug producerer fødevarer til omkring 15 millioner mennesker – svarende til Danmarks befolkning gange tre. I Danmark er landbruget et af det største erhverv, vi har – dog med konkurrence fra andre erhverv indenfor industrialiseringen - så som skovbrug og fiskeri og hele den økonomiske udvikling, vi i nyere tid har oplevet i Danmark. I Danmark er landbruget den største leverandør indenfor fødevarer. Landbruget dækker ca. 2/3 af landets samlede areal. I det danske landbrug dominerer de private landbrugsmænd, der udgør ca. 90 % af bedrifterne. De resterende 10 % bliver enten ejet af staten, kommuner osv.

Danmarks årlige høstudbytte i planteproduktionen udgør ca. 150 millioner afgrødeenheder. 60 % af dette høstudbytte er hovedsageligt kornafgrøder. Omkring 90 % af disse kornafgrøder bliver brugt til foder til bl.a. husdyrholdet – hovedsageligt svin og kvæg. Landbrugets produktion af svinekød er steget med ca. 26 % fra 1995 til 2005. I perioden 1995 til 2005 er mælkeproduktionen fra køerne dog faldet med 20 %. Dog har en stigning af mælkeydelsen fra køerne vejet op for de 20 %, vi i perioden mistede. Hver ko indbringer ca. 8500 kg mælk om året.

Landbrugsproduktionen indtjente i starten af det enogtyvende århundrede omkring 50 milliarder kr. om året. Omkring 20 milliarder af de 50 milliarder kom fra det primære jordbrug, mens de sidste 30 milliarder kom fra forarbejdning og forædling. Landbrugseksporten er aldeles stor i vores lille Danmark – ca. 2/3 af vores landbrugsproduktion går til eksport, hvilket i 2005 indtjente ca. 58 milliarder kr. Oveni kommer midlerne fra EU's landbrugsstøtteordninger, der svarer til omkring 1,5 milliarder kr. Hvis man så oveni medregner de agroindustrielle produkter – altså bl.a. landbrugsmaskiner – på omkring 40 milliarder kr. kommer landbrugseksporten op på omkring 90 milliarder kr., der også svarer til omkring 11 % af hele Danmarks eksport.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver