1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af Anders Bodelsens novelle 'Drivhuset'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Anders Bodelsens novelle 'Drivhuset' er en dansk-opgave fra 2013 til 9. klasse. Fylder 2 sider (498 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 17. juli 2026.

Denne opgave præsenterer en analyse af Anders Bodelsens novelle 'Drivhuset'. Den gennemgår novellens opbygning, herunder fortalt tid og fortællerforhold, samt miljø- og personkarakteristik. Desuden perspektiveres der til syndefaldsmyten og en psykoanalytisk læsning af teksten, der belyser overgangen fra barn til voksen og seksualitetens opdagelse.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid og velstruktureret novelleanalyse af Anders Bodelsens 'Drivhuset'. Opgaven anvender litterære begreber og perspektiverer til syndefaldsmyten og psykoanalyse.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • anders bodelsen
  • barndom
  • drivhuset
  • grænseoverskridelse
  • novelleanalyse
  • psykoanalyse
  • pubertet
  • seksualitet
  • syndefaldsmyten

Historisk tid: Omkring 70’erne – ”vejen til badeanstalten”.

Fortællertid: meget senere end der hvor handlingen foregår

Fortæller: Jeg-fortæller

Synsvinkel: Indre synsvinkel

Miljøkarakteristik

Haven: Det trygge sted, kender det ud og ind. Stor plads – en slags kæmpe legeplads. Mange gemmesteder. Middelklassen: ikke bange for at blive beskidte, parcelhuskvarter. Haven er et symbol på hans barndom. Samlingspunktet for børnene.

Gartneriet/drivhuset: Symbol på teenageårene. Det ukendte og fremmed. Lidt forladt – der ligger rådne tomater. Symbolisere seksualiteten. Muren mellem de 2 haver er overgangen fra barn til voksen. Et æbletræ hjælper dem over muren da de skal tilbage – de kan ikke finde tilbage til barneårene. Efter besøget i gartneriet kan de ikke rigtig vende tilbage, det er svært at lege igen og de lader som om at de ikke kender hinanden.

Personkarakteristik

Fortælleren: 10-12 år, uvidende men bliver vidende til sidst, nysgerrig, opmærksom både på at få hende med over men også på detaljer. Søger nye grænser, og overtræder dem. I puberteten. Dan han ligger sammen med Inger ved han ikke hvad han skal gøre – en uskyldig dreng der endnu ikke har oplevet noget endnu. Begynder at stille spørgsmål til de regler som er stillet op for ham. Han må være længere tid ude – en af de udvalgte. Han synes det er en underlig sommer, da han er blevet for gammel til at lege med de andre. Legene er ikke så sjove længere.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver