Side 1 af 6

Neutralisation

Neutralisation er en fysik-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 6 sider (775 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 9. maj 2013.

  • Fysik
  • 8. klasse
  • Karakter 10
  • 6 sider PDF
  • 33 downloads

Skribentens beskrivelse af Neutralisation

Denne rapport handler om neutralisation. Skabelonen fra denne rapport, er ganske normalt. Indeholder, formål, forsøgsbeskrivelse, teori, konklusion mm.

Uddrag fra opgaven

Neutralisation Fysik rapport Nicoline 9.x 10-10 - 2012 Indholdsfortegnelse Indledning ………………………………………3 Formål…………...……………………………….3 Teori……………………………………………….3 Resultat…………………………………………..5 Konklusion…...……………….………………...5 Litteraturliste………………..………………….5 Indledning Baggrunden for rapporten er at undersøge om syre og base kan neutralisere hinanden og hvordan det kan lade sig gøre. Hvor meget base skal der til for at neutralisere en syre og omvendt. Hvornår er en syre stærk på pH-skalaen og hvornår er en base svag. Hvilke ioner er der i de kemiske stoffer. Til dette forsøg som vi har udført, skulle vi bruge: - Natriumhydroxid, NaOH, 1M- Saltsyre, HCI, 1M- Kolbe 250 ml- 2 plastsprøjter, 10 ml- Phenolphthalein- Sikkerhedsbriller- Gasbrænder- Porcelænsskål- Trefod

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver