15 årige Amanda Todd blev udsat for grov online-mobning. Det førte derfor til psykisk ustabilitet og til sidst men ikke mindst selvmord. Er det okay, for vores såkaldte globaliserede og perfekte verden, som vi lever i, ender således?
Med tiden bliver der oprettet flere og flere sociale netværksportaler, som vi unge benytter os af. Vores verden er i dag blevet moderniseret i stor grad, som vi alle kan mærke. Alt lige fra fastfood, tøj, til chat rum, findes der nu på den mest brugte og populær netværk. Der bliver eksporteret og importeret over hele verden. Medierne påvirker og ødelægger os alle. Vi er i fare!
Den tragiske selvmords episode er sket for den canadiske teenager Amanda Todd, som kun var 15 år da hun valgt at tage sit eget liv, den 10 oktober 2012.
I syvende klasse brugte Amanda og hendes venner web cam til, at møde nye mennesker. På et tidspunkt var der en fremmed mand, som lokkede den unge Amanda til at flashe sine bryster foran kameraet. Et år senere kontaktede manden hende på den velkendte netværksportal, facebook. Han truede med, at sende hendes billeder til alle, hun kendte, hvis ikke hun ”lavede et show” for ham igen. Den fremmed kendte hendes adresse, skole og hvem hendes venner og familie var. Han spredte billederne over alt.
Det er gratis at oprette en konto