1 / 2 sider - klik for at bladre

Chokolade: fra nydelse til etisk dilemma

  • Dansk
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Chokolade: fra nydelse til etisk dilemma er en dansk-opgave, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (1.163 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 1. oktober 2013.

Denne opgave reflekterer over chokoladens mange facetter, fra den personlige glæde ved at spise den til dens historiske oprindelse og udbredelse. Den diskuterer også det alvorlige etiske problem med børnearbejde i kakaoproduktionen, især i Ghana og Elfenbenskysten.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet personligt essay om chokolade, der dækker både nydelse, historie og det etiske dilemma med børnearbejde. God struktur og relevant indhold.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • børnearbejde
  • chokolade
  • elfenbenskysten
  • etik
  • forbrug
  • ghana
  • kakao
  • madkultur
  • personlig refleksion

Jeg indrømmer det blankt. Jeg er en gigantisk chokoladeelsker. Der er intet så godt som chokolade. Og hvad skulle man også gøre uden chokolade? Det er videnskabeligt bevist at man bliver gladere af at spise chokolade, og at det er sundt for kroppen at spise 10-15 gram chokolade hver dag (i hvert fald hvis det er mørkt chokolade med 80% kakao, men alligevel!). Der er altså sådan set ikke nogen grund til ikke at spise chokolade. Jeg foretrækker at have lidt for meget fedt på maven, frem for at nægte mig selv chokolade! Bare tanken er ubærlig! Hvad skulle man så gøre, når man var nedtrykt og bare havde brug for lidt opmuntring i form af en plade Marabou, som godt nok er dyr, men virkelig også er pengene værd? Og hvis man havde lidt hovedpine, og bare generelt havde det dårligt i hele kroppen? Den slags situationer kan udelukkende klares ved hjælp af en lille, fin marsbar eller en Twix! Og når man bare trænger til chokolade, så er det også en rigtig god ide at spise chokolade! Jeg siger det bare… Og for min skyld er det sådan set ligegyldig om det er noget vildt billigt chokolade nede fra brugsen, eller om det er noget specielt, håndlavet chokolade som ser rigtig fint ud. Så længe det er chokolade, vil det altid være fuldstændig fantastisk, og det vil altid være der til at muntre en op!

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver