Når jeg ser rundt på mit værelse, er der mange forskellige ting. Store ting, små ting, sjove ting, ting der bringer minder frem.
Men specielt én ting, ét logo ser man rigtig mange gange. Manchester united’s Logo
Fodbold er en fantastisk sport. Jeg ved ikke engang om jeg kan nøjes med at kalde det sport, fordi at for så mange mennesker, inklusiv mig selv, er fodbold langt mere end en sport.
Det er en passion. Jeg kan gå i flere dage og være glad, hvis Manchester har vundet en vigtig kamp, eller omvendt gå i flere dage og være ked af det eller sur, hvis de har tabt.
Andre vil sige at det er underligt, at gå og være sur, hvis elleve mænd fra et andet land har scoret færre mål end elleve andre mænd. Det lyder også underligt, men sådan er det for os fodbold-elskere. Det fascinerer os.
Selvfølgelig er det også spillet, men især hele showet bag det.
Jeg læste for noget tid siden en blog, hvor skribenten sammenlignede fodbold med en religion – kirkerne hed bare Santiago Bernabéu, San Siro, Allianz Arena, Old Trafford osv.
Mange mennesker opvokser med fodbold.
Fædrene forsøger desperat at få børnene til at holde med det samme hold, som de selv gør.
Det er gratis at oprette en konto