1 / 12 sider - klik for at bladre

Nerve- og hormonsystemet: Biologirapport om koffein

  • Biologi
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 12 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Nerve- og hormonsystemet: Biologirapport om koffein er en biologi-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 12 sider (1.781 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 26. oktober 2013.

Denne biologirapport fra 2.g udforsker samspillet mellem nerve- og hormonsystemet. Gennem et eksperiment med forsøgspersoner analyseres koffeins akutte virkning på fysiologiske parametre som blodtryk, puls og hudtemperatur samt reaktionsevne. Rapporten indeholder teori om ionkanaler, nerveimpulser og koffeins virkningsmekanisme, hypoteser, metoder, resultater og en diskussion af fundene.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret biologirapport med klar teori, metoder og resultater. Giver god indsigt i koffeins fysiologiske effekter og er relevant for andre elever.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • adrenalin
  • biologi
  • blodtryk
  • eksperiment
  • ionkanaler
  • koffein
  • nerve- og hormonsystemet
  • nerveimpuls
  • puls
  • reaktionsevne

I denne rapport skal ses på samspillet mellem hormon- og nervesystemet. En gruppe af forsøgs-personer skal indtage en relativ høj mængde koffein. Herefter vil vi se på, hvorledes personerne påvirkes af stoffet.

Dette gøres ved at måle personernes blodtryk, puls og temperatur (fingrene) både før og efter indtag af koffein. Der ses også på personernes reaktionsevne både før og efter indtag af koffein. Alle elever tester reaktionsevne.

Teori

Ionkanaler er porte, som slipper ioner i gennem cellemembranen ved facileret diffusion, dvs. uden brug af energi (ATP). Ionkanaler er for det meste ionspecifikke, og de er ikke alle åbne hele tiden. Så nogle ioner slipper mere i gennem i forhold til andre. F.eks. slipper K+ nemmere i gennem end Na+. Der findes 4 typer ionkanaler: Lækagekanaler: Er altid åbne. Spændingsstyrede kanaler: Åbnes i 0,5 msek. ved en ændring af spænding igennem membranen (fx langs aksonet). Receptorstyrede kanaler: Åbnes når et transmitterstof binder sig. Strækaktiverede kanaler: Åbnes ved tryk, stræk og temperaturændringer (fx på sanseceller). Der opstår en spændingsforskel i gennem nervecellens membran pga. en forskel i ionkoncentrationer inden i og udenfor cellen. Denne forskel i ionkoncentrationerne er et resultat af ionkanalerne i cellemembranen. Nogle K+ kanaler skal stimuleres til at åbne sig, men de fleste er konstant åbne. Derimod skal de fleste Na+ kanaler stimuleres til at åbne sig. Dette betyder, at membranen har større gennemtrængelighed for K+ end Na+. Overalt i nervecellens membran sidder der også nogle ionpumper. Det er typisk kalium – og natriumpumper, når vi har med nerveceller at gøre. Ionpumperne sender ioner ind og ud af cellen vha. energi. (Alt ind til videre er relevant for at forstå nerveimpulsens bevægelse)

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver