Sorg, ja hvad er sorg? Sorg er en situation med følelser der gør en ked af det. Vi oplever sorg forskelligt og vi håndtere sorg forskelligt. I nogle lande vil man søge trøst hos en præst, i andre lande hos en imam eller em anden rådgiver. I Danmark tror jeg de fleste vil søge hjælp hos f.eks. en psykolog eller hos venner og familie, hvis man har svært ved at håndtere sin sorg.
Det er ofte situationer som dødsfald eller skilsmisse som bringer folk i sorg.
Jeg har også oplevet sorg i mit liv. Det er måske lidt svært at forstå at man kan opleve sorg over at miste en person man aldrig har mødt, men det har jeg.
Jeg husker lige så tydeligt den dag mine forældre fortalte mig at jeg faktisk havde en storebror. De havde taget mig med på kirkegården, hvor jeg havde været flere gange før. Men det var først den dag, at de fortalte mig, at det var min storebror der lå begravet der.
Det var en sommer dag, solen stod højt og skinnede kraftigt. Man kunne hører fuglene pippe, og den stille vind hvisle i bladende. Jeg stod og tænkte på om de løj over for mig, men det lød ikke som noget man ville lave sjov med. Jeg husker tydeligt hvordan jeg stod der i chok og tænkte på hvordan det ville være hvis han var i live. Stemningen var mærkelig og jeg vidste hverken hvad jeg skulle sige eller tænke. Jeg stod bare der, lille Victor på 6 år. Det er helt mærkeligt at tænke tilbage på, det er som om jeg selv er der.
Det er gratis at oprette en konto