1 / 4 sider - klik for at bladre

Laboratorieundersøgelse af medicinrester: acetylsalicylsyre

  • Kemi
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Laboratorieundersøgelse af medicinrester: acetylsalicylsyre er en kemi-opgave, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (667 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 7. december 2013.

Denne laboratorierapport beskriver en undersøgelse af medicinrester fundet på et gerningssted. Formålet er at bestemme koncentrationen af acetylsalicylsyre i pilleresterne ved hjælp af titrering med NaOH. Rapporten gennemgår procedure, materialer, beregninger og diskuterer fejlkilder for at identificere pillens type.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Fyldestgørende laboratorierapport om identifikation af medicinrester via titrering. Indeholder detaljeret procedure, beregninger og fejlkilder.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • acetylsalicylsyre
  • analyse
  • hjertemagnyl
  • kemi
  • laboratorierapport
  • magnyl dak
  • medicinrester
  • naoh
  • syre-base
  • titrering

Undersøgelsens formål er at bestemme indholdet af pulveret, og hvor stærk en koncentration af det aktive stof (acetylsalicylsyre) pille resterne indeholder. Ved at kende koncentrationen af det aktive stof, håber vi at kunne bestemme hvilken type tabletter pulveret stammer fra.

Tablettypen kan måske være et spor.

Er det offerets egne tabletter? Har offeret fået tabletterne af andre personer?

Rekvireres hos:

Navn: [NAVN A]

Klasse: 1.F

Rekvireret af: POL

Dato: 2. december 2013.

Journal over behandling af objekt.

[NAVN A] - 02.12.2013

Procedure:

Først fandt vi en vægt, for at finde ud af hvad massen af de 2 piller var, dette blev noteret. Derefter fandt vi en pistil og en morter, for at kunne knuse pillerne til hvidt pulver, for at de kunne blive opløst i ethanolen senere. Vi tog det hvide puler (den ene af pillerne) og hældte det ned i et bægerglas. Derefter tilførte vi med pipette 10,0 ml Ethanol. Så blandede vi det ved brug af en magnetomrøre. Derefter tilførte vi med en pipette, 25,0 ml demineraliseret vand til bægerglasset. Så tilførte vi med en pipette, 3 dråber phenolphtalein, som fungere som indikator. Så blandede vi igen blandingen med magnetomrøreren. Derefter fyldte vi en burette med en 0,100 M NaOH-opløsning. Vi sikrede os at der ikke var luft i selve buretten, og så tilføjede vi i små portioner opløsningen. Da væsken så skiftede farve til lyserød, aflæste vi hvor meget af 0,100 M NaOH-opløsningen vi havde kommet i, dette blev noteret. Dette var titreringen. Denne proces blev gentaget med den anden pille og med det hvide pulver fundet i offerets brystlomme.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver