1 / 5 sider - klik for at bladre

Undersøgelse af blandbarhed

  • Kemi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Undersøgelse af blandbarhed er en kemi-opgave fra 2009 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 5 sider (631 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 27. juli 2010.

Denne rapport præsenterer en laboratorieundersøgelse af blandbarheden af forskellige stoffer med vand. Eksperimentet undersøger alkoholer som methanol, ethanol, propan-1-ol, butan-1-ol og pentan-1-ol, samt heptan, rapsolie, sukker og salt. Resultaterne diskuteres i forhold til stoffernes polære og upolære egenskaber og deres relevans for cellemembraner og osmotisk tryk.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Fuldstændig laboratorierapport om blandbarhed af stoffer, herunder alkoholer, med relevant diskussion af polære/upolære egenskaber og cellemembraner.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • alkoholer
  • blandbarhed
  • cellemembran
  • hydrofil
  • hydrofob
  • kemisk forsøg
  • osmotisk tryk
  • polære stoffer
  • upolære stoffer

Stoffernes manglende evne til at kunne blande sig med hinanden er afgørende for levende celler. Membranen har brug for at være uopløselig i vand og mange processer afhænger af, om stoffer blander sig med membranen eller vandet omkring. Vi skulle derfor finde ud af hvilke stoffer der kan blande sig med vand, og dermed ikke trænge ind i membranen.

Teori:

Alkohol indeholder den hydrofile hydroxygruppe –O–H. Derfor anslog vi at de fleste af alkoholerne kunne blandes med vand. Vi var dog i tvivl, om de alkoholmolekylerne med mange Kulstofatomer kunne blandes med vand.

Materialer:

Alkohol:

Methanol

Ethanol

Propan-1-ol

Butan-1-ol

Pentan-1-ol

Vand

8 reagensglas

Udsugning

Evt Methylrødt

Risiko og sikkerhed:

Til dette forsøg havde vi kitler på, for ikke at komme i berøring med alkoholen. I sær methanol er farligt, da det ved hudberøring eller indånding kan skade ens lever og syn, i store mængder kan det være dræbende. Derfor havde vi også udsugning på, så vi ikke indåndede methanolen.

Fremgangsmåde

Vi overførte 10 dråber vand til reagensglasset. Efterfulgt af 10 dråber fra pågældende alkohol. Derefter knipsede vi på glasset for at blande det, uden berøring med stoffet, da vi fik at vide at det kunne være farligt. Så lod vi blandingen stå i 30 sekunder præcist, og observerede derefter resultatet. Havde alkoholen blandet sig med vandet? Eller lå de skilt ad i to lag? For at det blev tydeligere brugte vi methylrødt til at farve vandet. Især i Propan-1-ol var det vigtigt fordi det var svært at se. Vi gjorde det samme med Heptan, rapsolie, sukker, ethanol og salt(Opgave B,C,D,E,F)

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver