Sygdommen er autosomal, recessivt. Dette kan ses da sygdommen springer to generationer over. Hvis genet havde været dominant havde det det første pars børn været syge.
Hvis vi tager udgangspunkt i bogstaverne A for dominant og a for recessivt vil parrets fænotyper være AA for den raske, og aa for den syge. Dette kan konkluderes da parret slet ingen syge børn har fået.
A
A
a
Aa
Aa
a
Aa
Aa
1.
A
a
A
Aa
Aa
a
Aa
aa
A
a
A
AA
Aa
a
Aa
aa
Sygdommen er her autosomal, dominant. Dette ses ved at sygdommen ikke springer nogle generationer over. Det kan også ses ved det syge par i generation 2, da de ikke ville have kunne få raske børn hvis sygdommen var recessiv.Parrets fænotyper er, med udgangspunkt i bogstaverne Aa, Aa eller AA for den syge og aa for den raske.
2.
Sygdommen er her autosomal, recessiv. Her springer sygdommen dog ikke en hel generation over, men vi kan i stedet se det ved at et 2 raske forældre har fået 2 syge børn og 6 raske børn, hvilket ikke ville kunne lade sig gøre hvis sygdommen var dominant, da det raske par da ville have fænotypen aa hvilket udelukker muligheden for syge børn. Vi kan også se det ved at kigge på parret med 1 syg og 1 rask, som får 3 raske børn. Fænotyperne vil her være aa for den syge og Aa eller AA for den raske. Dog er det mest sandsynligt at de raske har fænotypen Aa. Dette kan ses ud fra det raske par som jo fik de 2 syge børn. Det ville ikke kunne ske hvis begge forældre havde haft fænotypen AA, og på den måde kan det konkluderes at mindst en forælder har fænotypen Aa. I det første par, altså parret med den syge og den raske, vil det være mere sandsynligt at den raske har fænotypen AA da de har fået 3 raske børn.
Det er gratis at oprette en konto