1 siders PDF

Karakteristik af den rosa kvinde

  • Afsætning
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Karakteristik af den rosa kvinde er en afsætning-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (502 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 28. marts 2014.

Denne opgave præsenterer en grundig karakteristik af 'den rosa kvinde' som et demografisk segment. Beskrivelsen dækker aspekter som alder, uddannelse, job, indkomst, familiestruktur, politiske præferencer, medieforbrug, rejsevaner, favoritbrands og indkøbssteder. Opgaven giver indsigt i segmentets værdier og livsstil.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid og detaljeret karakteristik af et demografisk segment. Teksten er velstruktureret og giver god indsigt i 'den rosa kvinde's livsstil og værdier, hvilket er relevant for andre elever.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • demografi
  • forbrugsvaner
  • kernefamilie
  • livsstil
  • politisk holdning
  • rosa kvinde
  • segmentering
  • værdier

Alder : Den rosa kvinde er typisk 30+ og hun har en middel uddannelse og ikke et så godt lønnet arbejde, men føler hun har det godt og kan godt lide sit liv.

Arbejde: Hun arbejder typisk som pædagog eller social og sundhedsarbejder og det er ikke jobs der giver så mange penge, men hun nyder det hun laver og lever også får at hun kan forsørger sin familie og så de har det godt, hun har en middel eller under middel indkomst.

Familie/børn: Hun har fået de børn hun ville og skabt den kernefamilie hun elsker og har viet sit liv til at forsørger og hun vil sørger for en god opvækst og sunde måltider.

Stemmer til valg: Hun vil gerne værne om det danske og nyder det som er danske og den danske jord osv, så derfor vil hun i tilfælde stemme DF, fordi de værner om det hun går ind for og godt kan lide.

Aviser/ blade: Hun læser blade som se og hør, alt for kvinderne og en gang i mellem kan hun også godt finde på at læse ekstrabladet i ny og næ.

Rejser: Hun har ikke den store pengepung, så derfor er rejserne kun i Danmark, som sommerhus, campingture eller cykelture, men hun drømmer om at komme til udlandet, men da pengene ikke er til det, så bliver det kun en meget sjældent gang at hun kommer af sted.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver