Først i 2007 overgik alle Matas butikkerne til en kapitalkæde, hvorimod kæden i 1949 blev grundlagt som en frivillig kæde. Matas er en kæde der har fungeret godt de seneste år, men eftersom Normal er kommet på markedet som konkurrenter, har det haft stor betydning for Matas’ omsætning. Materialistkæden er stort set i konkurrence med lignede virksomheder som nogenlunde sælger samme produkter, og ligesom dækker det samme behov hos forbrugerne.
Matas’ forsøger at tiltrække kunder i butikken og ikke kun på Matas’ hjemmeside, så derfor vælger Matas at åbne en kundeklub ’Club Matas’, som i dag har 1,8 mio. Medlemmer. For at alt luft ikke bliver suget ud af Matas, så vælger de at indgå en aftale med en apoteker fra Uldum, der gik fra tre butikker til nu og være ti. Stylebox bliver etableret af Matas, som tilbyder deres kunder skønhedsbehandlinger. I 2017 bliver Terje List fyret, da han ifølge virksomheden ikke kan udvikle mere for Matas. Indtil dagen i dag har Matas 277 butikker, mens otte af dem er privatejede.
Kunder hos Matas
Målgruppen for materialistkæden er umiddelbart kvinder. Det er svært at definere alderen, da det jo både kan være unge og ældre kvinder der handler og er kunder i Matas. Men ift. Kundeklubben ’Club Matas’, så er er tre ud af fire kvinder som er medlem af Club Matas mellem 18 og 60 år. Så hvis man skulle komme med et gæt, så vil det nok være mellem 18 og 60 år.
Det er gratis at oprette en konto