1 / 2 sider - klik for at bladre

Intolerance: Racisme eller inklusion?

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Intolerance: Racisme eller inklusion? er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (682 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 6. maj 2015.

Debatindlæg der kritisk undersøger den moderne debat om racisme og sprogbrug, med særligt fokus på reaktioner mod julekalenderen 'Pyrus'. Opgaven argumenterer for, at intolerance er et tillært fænomen, og opfordrer til refleksion over den nuværende samfundsdebat om politisk korrekthed og fordomme.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret debatindlæg med en klar argumentation om et aktuelt samfundsemne. Giver god inspiration til elever der skal skrive opinionstekster.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • folkeskole
  • fordomme
  • intolerance
  • julekalender
  • politisk korrekthed
  • pyrus
  • racismedebat
  • sprogbrug

”Jeg selv har gennem mine 9 års folkeskole, hvoraf 3 af dem blev afsonet i indre Købehavn, hvis jeg må være så fræk at sige det sådan, aldrig stødt på en afroamerikaner der har følt sig dårligt eller intolerant behandlet, når ordet ”neger” en sjælden gang blev taget op til diskussion”.

Jeg er så fandens træt af, at jeg hver evig eneste gang jeg åbner computeren, for at slappe af med noget andet end lektier, får smidt endnu en artikel om den upassende julekalender ”Pyrus” i hovedet. Man kan jo for pokker snart ikke sige noget i dette intolerante man-må-ikke-siger-neger samfund, som danskerne de seneste år har stablet på benene. Ikke bare én men hele to gange er jeg i denne december måned, der ellers ikke burde indeholde andet end julebag, juleklip og dejlige stunder foran tv´et stødt på sure debatindlæg fra forældre, der sammen med deres små guldklumper har siddet og set Pyrus og på en eller anden måde er blevet stødt af indholdet. I den seneste omgang var det så en familiemor, der klagede til TV2 over afsnit 8 af julekalenderen, hvor Pyrus efter sigende skulle have danset rundt med en flok unger klædt ud som flødeboller, og det ville hun da bestemt ikke finde sig i, når hun sad og så den sammen med sin nougatfarvede unge.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver