Ledelse i Praksis. Juni 2012 IBC – Kursus Centret Kolding Lærer: [NAVN B] og [NAVN A].
Indholdsfortegnelse
Indholdsfortegnelse ………………………………….…. s. 1
Indledning ……………………………………………… s. 2
Problemformulering …………………………………….. s. 3
Udviklingen i virksomheden ..………………………….. s. 4
Hvilken typer leder var jeg? ......................... …………… s. 5
Ledelsesværktøjer ..……………………………………….s. 6
Samtalerne ……………………………………………….. s. 8
Analyse af samtalerne …………………………………… s. 10
Hvad har jeg lært igennem opgaven? .…………………… s. 12
Konklusion ………………………………………………. s. 12
Litteraturliste ……………………………………………... s. 14
Bilag 1
Indledning
Et skilt i et butiksvindue fik mig til at gå ind og søge nogle få timer. Jeg var sammen med min søn på sommerferie hos min mor. Det kunne være sjovt at prøve noget helt andet end det jeg arbejdede med til daglig i en fritids- og ungdomsklub.
Forretningen solgte reproduktioner af Skagens-Malerierne, som blev produceret på egen fabrik i Aalbæk, 25 km derfra. Ejeren havde haft to gode forretninger i Skagen, hvor han lige havde solgt den ene, da han var konkurstruet. Han havde mistet motivationen til at forsøge at redde forretningen, var flyttet til Sydfyn og havde sat den til salg.
Efter et par uger i forretningen, kunne jeg straks se en udfordring i det hele og foreslog ham, at jeg stod for alt vedr. økonomi, rekruttering, fabrikken i Aalbæk og salg. Jeg blev ansat som butikschef og ansatte de, der ville være med til at arbejde for, at vi i fællesskab fik skabt en god stabil virksomhed med en god indtjening og vi alle fik skabt et spændende job. Det var vigtigt for mig, at alle ansatte påtog sig et ansvar og kunne se en motivation i, at få det her til at lykkes. Jeg fik regnet på det, lavede mødeplaner og sparede personalet væk i forretningen i Skagen og påtog mig alle timerne der, da mit mål var at sælge mest muligt.
Det er gratis at oprette en konto