For at bygge en generator skal man bruge nogle bestemte materialer. Til vores generator brugte vi følgende værktøjer og objekter
-En rund magnet
-en motor med 12 v
-strømforsyning
-en elastik
-ledninger
-spoler
-en jernkerne
-et voltmeter
-en lampefatning
-og en 6 volts pære
(vores magnet var så stærk at vi blev nød til at sætte en tændstik igennem spolen og jernkernen for at den ikke skulle blive trukket op af magnetismen, og derved nedsætte roteringen)
Fejlkilden i vores generator var vores spole med 1600 vindinger. Vi har jo konkluderet i de forhenværende opgaver at flere vindinger giver mere energi, men når vi har med en generator at gøre vil modstanden der er i de mange vindinger forringe elektriciteten rigtig meget.
Feks. Fik vi med vores 1600 vindinger ”0,5” i induktions spænding, og med 400 vindinger fik vi resultatet ”1”
induktion
Forsøget viser hvad H. C Ørsted forudsagde i 1812 at en elektrisk strøm har en magnetisk virkning (i 1820 opdagede han hvordan)
Altså bekræfter det Faredes teori ved at når vi føre en stangmagnet ned i en spole der er tilsluttet et voltmeter giver voltmeteret et udslag, der opstår nemlig en spændingsforskel over spolen. Man skal dog bemærke at et konstant magnetfelt ikke skaber nogen form for spændingsforskel.
Det er gratis at oprette en konto