1 siders PDF

Analyse af detailbutikken Message

  • Afsætning
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af detailbutikken Message er en afsætning-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (456 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 9. maj 2016.

Denne opgave analyserer detailbutikken Message, en populær tøjbutikskæde i Danmark og Norge. Den fokuserer på, hvilke elementer der gør Message attraktiv for unge piger, herunder kundernes købemotiver som 'veblen' og 'ego behov'. Opgaven beskriver også butikkens strategi for kundeservice og medarbejdernes tilgang til kundekontakt.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af detailbutikken Message med fokus på kundeadfærd, købemotiver og butiksstrategi. Anvender relevante afsætningsbegreber.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • butiksstrategi
  • detailhandel
  • ego behov
  • kundeadfærd
  • kundeservice
  • købemotiver
  • markedsføring
  • message
  • tøjbutik
  • veblen

Vi har valgt detail butikken Message, da det er en butik vi ofte selv bruger og gerne ville undersøge mere om netop denne butik. Derudover er Message en butik der minder meget om andre detail butikker og vi ville gerne finde ud af, hvilke elementer der gør Message til en populær tøjbutik som er brugt af mange unge – specielt piger.

Den modeførende butikskæde er grundlagt i år 1980 og bredt har sig ud over Danmark og har endda formået at krydset den norske grænse. Derudover har Message hevet et væld af internationale brands til sig som i dag sælges i de 26 butikker fordelt over Danmark og Norge.

([NAVN A] - 2)

Message er placeret på stueetagen i borgen på Østergade 4. Butikken er velkendt for dens populære tøj- samt accessoires mærker så som Mbym, RO, Sisters Point, Moss Copenhagen, Vila osv. Message sælger ikke bare tøj men derimod også tasker, punge og smykker.

Eftersom man i Message kan købe dyre og eksklusive vare er kundens købemotiv ”veblen”. Dette skyldes at kunden gerne vil give lidt ekstra for god kvalitet samt et kendt og unikt mærke. Derimod stræber kunden ikke nødvendigvis efter et godt tilbud men ønsker derimod at signalere mærkevare af dyr pris.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver