Artiklen beskriver hvordan det går for FTZ de har nu over halvdelen af det danske autodele marked. Deres omsætning er på 1,4 Mia og deres overskud er steget med over 50 %. Deres virksomhed har de seneste fem år fokuseret på at blive mere udbredt i Danmark og at opkøbe alle de andre små konkurrenter. De har nu valgt at øge deres ekspansion i markedet og har derfor valgt at leje et 13000 kvadratmeter lagerbygning i Odense på Fyn og på den måde vil FTZ få løst deres problem med plads. De vil nemlig ikke at deres kunder skal have et kæmpe lager men at de kan levere til dem. FTZ er helt oppe og levere op til flere gange om dagen til nogle kunder, de vil ca. kunne nå alle deres kunder inden for 25 min. Deres største konkurrent er merkonomen som har en omsætning på ca. 571 om året.
FTZ vil gerne at de bliver totalleverandør til de danske værksteder og har allerrede nu knyttet 800 konceptværksteder under navnene Automester og Din Bilpartner de vil gerne øge det til 1000 i løbet af to år.
Frie værksteder snupper de billige biler
I den økonomiske krise har de uafhængige værksteder fået mere arbejde, after at forbrugerne har fået øjnene op for deres kvalitet. Det er mest de halt billige nye biler de ser på de uafhængige værksteder.
Det er gratis at oprette en konto