”Mig og min far flyttede til Danmark i slutningen af 2014. Det var starten til et fantastisk liv”.
Pigen [NAVN A], 16, og sin far flyttede til Danmark for at starte på noget nyt. Hele [NAVN A]s barndom var en kæmpe kamp for [NAVN A] og hendes familie. [NAVN A] havde to små brødre, dem holdte hun meget af. [NAVN A] fortæller at hun leget altid med dem uden for deres lille hus i Irak.
Den 23. oktober 2014
”Mig og mine brødre lå sammen i den samme seng og overfor lå min far og mor.
Jeg hørte et kæmpe brav. Jeg åbnede mine øjne. Min far stod og snakkede med nogle ud af et vindue mens min mor pakkede tøj og mad sammen i en lille pose. Jeg rejste mig op af sengen, min brødre lå stadig og sov men gik hen til min mor og spurgte hvad der var galt, men hun svarede meget stille bombe, krig. Den nat var begyndelsen til mit Marrigt, krigen i Irak”.
I sluttingen af 2014 var Irak i krig. Masser af mennesker døde af bomber og få overlevede.
”Da jeg kom ud fra vores hus lå der død blodige mennesker over det hele. Det er noget man aldrig vil se igen. Mine brødre fik ikke lov til at se noget, de fik båndet et bånd
Det er gratis at oprette en konto