Burde man bide tænderne sammen og pakke ens rigtige følelser væk fordi normerne siger det?
I novellen ”foran alteret” af Herman Bang fra 1880, som er skrevet i tiden for det moderne gennembrud, hvor kærlighed i et ægteskab var anden prioritet overværer vi et bryllup, som indgås for at opholde brudens familie ære. Ved brug af impressionistisk skrivestil og en fortæller som fluen på væggen, følger vi et arrangeret ægteskab, med en ulykkelig brud, en fæl mand og kirkens lange rækker af bænke med sladderkoner, unge piger og mænd, som fylder kirken med støj.
Novellen starter i in media res, da vi starter midt i en handling uden at have fået noget af vide omkring personer, miljø eller sted. Derefter udspiller den sig i kronologisk rækkefølge, med kun få flashback ind i mellem.
Handlingen strækker sig over kort tid, da hele forløbet foregår under en vielse. Alligevel kommer vi tæt ind på hovedpersonernes personlighed og for en forståelse for miljøet. Det minder om et skuespil, da der er direkte tale og der hele tiden skiftes mellem hvem der taler. Desuden kan man se hvor længe personerne taler og hvornår de holder pause. Det bliver vist med prikker, streger og dobbeltstreger i teksten.
Det er gratis at oprette en konto