DGI verdensholdet 2016 - 2017 består af 28 af Danmarks bedste gymnaster.
På hver turne optræder
DGI verdensholdet omkring 150 gange, og hvert show er der tusindvis af mennesker der ser med.
DGI verdensholdet laver flotte shows men også workshops, DGI verdensholdet laver workshops for børn, der for en chance for at prøve gymnastikkens verden, og udleve deres drømme om at blive gymnast.
DGI verdensholdet besøger alt fra skoler til fattige byer verden rundt.
DGI verdensholdet har haft stor succes med deres sjov IMANI som betyder: tro
på Swahili.
Gymnasterne har trænet længe for at lave sådan et stort show. Gymnasterne vågner, og kl 7:30 skal de morgen træne. De spiser morgenmad, og derefter træner de igen, indtil klokken er 14:00 hvor de kan få en times afslapning, og derefter træner de igen indtil de skal have aftensmad.
Anders Snogdahl der er gymnast for DGI verdensholdet siger selv man ikke laver andet end at spise, sove og træne.
Et af deres IMANI show, er det rigtig flot sat op og man kan mærke energien og artigt forstå hvad de vil med deres optræden, Altså at det føles som om de vil ud med et budskab, om at man skal tro på sig selv, og gå efter sine drømme.
Det er gratis at oprette en konto