Man laver som regel SWOT-modellen før ændringer i virksomhedens strategi, det skaber overblik over udgangspunktet. Den tvinger samtidig virksomheden til at være kritisk og optimere på de punkter der er rigtig i situationen dernæst, kan man starte strategiske arbejde startes.
Deres vision er "At opfinde fremtidens leg”. De ønsker at gå forrest inden for at finde nye måder at lege på. De vil skabe nye legematerialer. De vil indkoble globaliseringen og digitaliseringen til nye forretningsmodeller for leg. De vil realisere der menneskelige mulige.
Det er et kvantitativt mål. De vil gerne øge salget, hvilket er et mål ved en numerisk størrelse af noget. De vil derfor sælge mere. Hvis det var en kvalitativ stigning, så ville det for eksempel være deres produkt de ville forbedre
Coca cola er et stort brand og sælger både på produkt og mærke, dvs. de ikke er nødsaget til at sænke prisen for at sælge. Selvom Coca Cola er over dobbelt så dyr i forhold til visse andre colaprodukter såsom Harbo, Søbogaard Ø-cola og Jolly Cola, så sælger den ”ægte vare” altså stadig mest. Kundernes præferencer er Coca Cola, da de syntes smagen er bedst. De andre mærker som Jolly Cola og Søbogaard Ø-Cola laver et lignende produkt, men dog ikke den samme gode kvalitet som Coca Cola. Dog med en langt billigere pris end Coca Cola. Disse substituerende produkter er nødsaget til at sælge lang billigere for overhovedet at sælge.
Det er gratis at oprette en konto