1 / 12 sider - klik for at bladre

Kulturbegreber, styreformer og EU's institutioner

Det er gratis at oprette en konto

Kulturbegreber, styreformer og EU's institutioner er en samfundsfag-opgave, afleveret til karakteren 7. Fylder 12 sider (4.364 ord, ca. 19 min. læsning) og blev publiceret 28. februar 2019.

Denne opgave redegør for forskellige kulturbegreber, herunder den snævre og sociologiske/antropologiske kulturforståelse, finkultur, massekultur, neo-stammer og subkulturer. Den inkluderer også en gennemgang af Pierre Bourdieus habitus-teori. Desuden beskrives forskellige styreformer som autokrati og demokrati, samt EU's centrale institutioner og deres funktioner.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Opgaven giver en grundig redegørelse for centrale kulturbegreber, sociologiske teorier og politiske styreformer, herunder EU's institutioner. Den er velstruktureret og informativ.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • autokrati
  • demokrati
  • eu
  • finkultur
  • habitus
  • kulturbegreber
  • massekultur
  • pierre bourdieu
  • styreformer
  • subkultur

I Danmark har vi et Kulturministerium og en kulturminister. I Kulturministeriet beskæftiger de sig med kunst, litteratur, musik, teater og sport. Det er alt sammen noget, vi kan gøre. Det er en meget konkret måde at opfatte kultur på.

Den snævre kulturforståelse ID

Nogle af de aktiviteter kræver særlige kundskaber for, at man kan forstå kunstartens udtryk. Det gælder fx klassisk musik, ballet og dele af malerkunsten. Man taler her om finkultur. Finkultur er forbundet med dannelse og altså noget, man er nødt til at tillære sig. Fx kan det være svært at forstå fortællingen i balletten Svanesøen, hvis ikke man kender til dansens sprog.

Sport, cirkus og rock- og popmusik betegnes som massekultur eller folkelig kultur. Her kan alle være med uden de store forkundskaber.

Massekultur, folkelig kultur, populærkultur ID

Massekultur, folkelig kultur, populærkultur, kært barn har mange navne, men alle dækker de over kulturformer, der er let tilgængelige og har en stor udbredelse. Formålet er først og fremmest at underholde uden at stille de store krav til publikum.

'Sociologisk/antropologisk kulturforståelse ID

Når sociologer og antropologer beskæftiger sig med kultur er tilgangen en anden. Kultur bliver her en mere omfattende idé, noget, som omfatter alle mennesker. Man kunne hævde, at kultur er en kvalitet ved det menneskelige. Kultur er med til at forme den enkelte, ligesom den enkelte er med til at give kulturen betydning.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver