1 / 13 sider - klik for at bladre

Børnelitteraturens grænser og litterær analyse

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 13 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Børnelitteraturens grænser og litterær analyse er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 13 sider (4.552 ord, ca. 20 min. læsning) og blev publiceret 4. maj 2019.

Denne opgave udforsker debatten om børnelitteraturens grænser og indhold, med fokus på klassiske værker og deres budskaber. Den indeholder en litterær analyse af 'Trianglen' og reflekterer over egen skriftlighed, herunder feedback på sprog og struktur. En grundig gennemgang af litterære temaer og personlig udvikling inden for skriftlig kommunikation.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af børnelitteraturens grænser og en litterær analyse af 'Trianglen'. Inkluderer også værdifuld refleksion over egen skriftlighed og feedback, hvilket kan inspirere andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • anita brask rasmussen
  • børnelitteratur
  • feedback
  • kardemomme by
  • kønsroller
  • litteraturanalyse
  • pippi langstrømpe
  • skriftlighed
  • sofia jupither
  • trianglen

De seneste par år har der været vældig stor debat om børnelitteraturens grænser, om hvorvidt og hvad man kan tillade sig at skrive. Vi er alle opvokset med disse børnelitteratur, hvor Pipi Langstrømmes far hedder negerkongen, men bør dette sprog ændres på grund af debatter? I artiklen ”Kardemomme by skader børnene”, udgivet den 8. januar 2013 i Aftenposten, fortæller Sofia Jupither, at børnelitteraturen skader børn, og giver et forvrænget syn på den virkelige verden. Sofia Jupither mener, at det er på tide at ligge de 100 år gamle børnelitteratur på hylden og bevæg os ind i 21. århundrede. I uddraget fra Information.dk den 11. januar 2013 ’’Er børn ligesom aber’’ diskuterer Anita Brask Rasmussen emnet om børnelitteraturens grænser. Hun mener, at man skal tænke over, hvilken tid litteraturen er skrevet i, men også at man skal tænke over, hvad man formidler til børn.

Børnelitteratur anses for at være en vigtig del af børnenes forståelse, læring, oplevelse og udvikling. Børn elsker at få fortalt og læst historier, hvilket resulterer, at de suger alt information til sig. Når jeg tænker tilbage, hvad den litteratur jeg fik læst op, handlede om, gik det op for mig, at det egentlig er ret tankevækkende, hvad de handler om. Emil fra Lønneberg drak som 8-årige. Pippi Langstrømme boede alene, samtidig med at myndighederne var efter hende. Anders And bankede sine nevøer. Kasper, Jesper og Jonathan kidnapper kvinder og stjæler fra deres landsby. Det er disse ting, som er handlinger i børnelitteratur tilbage i min barndom. Det er, hvad min generation er vokset op med. Alt denne litteratur har påvirket eller været med til at danne en på en eller anden måde, men burde det være sådan nogle rollemodeller vi bør se op til?

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver