1 / 2 sider - klik for at bladre

Frihed

Det er gratis at oprette en konto

Frihed er en historie-opgave fra 2019. Fylder 2 sider (566 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 19. november 2020.

Dette er spørgsmål til en artikeln vi har læst. Juma nellemann Kruse fortæller sin egen mening om frihed.

Frihed Beskriv hvad teksten handler om Det er om præsten (Juma nellemann Kruse), som fortæller sin mening om frihed, hvad andres holdninger til frihed, og generelt politik, og at han havde læst David Trads nævne, hvor der stod lidt om at danskerne havde fået deres frihed tilbage ved befrielsen, men han glemmer at danske statsborgere siden 2002 ikke har haft ret til at leve i Danmark med deres ægtefælle, uanset dennes nationalitet. Men også, eftersom han er kristen, at den kristnes tro på frihed er den han følger. vi nok ikke er så fri som vi går og tror.

-

Hvilke aktører skriver han om Han skriver om blå blok, rød blok, begyndende grønne blok, og hentyder på et tidspunkt til Rasmus Paludan, hvor han skriver: Hvilke ideer har aktørerne om frihed? Han skriver om “blå blok”, som taler om frihed, den “røde blok”, som taler om friheden til at være i et “solidarisk” fællesskab. Og den “grønne blok” taler om frihed til at kunne færdes i en verden uden klimakrise. Her blander han det hele sammen, og snakker om politik. Man kan ikke dele ting om i kasser i virkeligheden. Hvordan forholder skribenten sig til frihed? Jeg tror at han, mener at den kristnes “frihed” er den bedste. Som han også nævner “Den kristnes frihed handler om, at kærlighedsbudet er det eneste bud, der er relevant, den kristnes frihed handler om friheden til at elske næsten, og er derfor helt uantastet af samfundets tilstand, så længe man faktisk sætter kærlighedsbudet højest” hvilket også ville give mening da han er præst, så den kristne mening om frihed er nok den han er mest enig i.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver