1 / 11 sider - klik for at bladre

Købsadfærd på konsumentmarkedet

Det er gratis at oprette en konto

Købsadfærd på konsumentmarkedet er en afsætning-opgave til 1.g el. lign.. Fylder 11 sider (1.797 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 31. januar 2020.

Denne opgave redegør for købsadfærd på konsumentmarkedet (BtC) og de faktorer, der påvirker forbrugerens købsbeslutninger. Den behandler købemotiver, købsbeslutningsprocessen og præsenterer Assael's fire købsadfærdstyper. Dokumentet indeholder også en øvelse baseret på Maslow's behovspyramide.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Grundig redegørelse for købsadfærd på konsumentmarkedet med relevante modeller og eksempler. God struktur og faglig substans.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • assael's købsadfærdstyper
  • btc
  • forbrugsvaner
  • konsumentmarkedet
  • købemotiver
  • købsadfærd
  • købsbeslutningsproces
  • marketingmix
  • maslow's behovspyramide

Efterspørgsel af produkter og serviceydelser til personligt forbrug - omfatter alle personer og husstande.

…hvor producentmarkedet (BtB) er ”handel mellem virksomheder”, hvor man indkøber for at opfylde organisatoriske mål (overskud, beskæftigelse).

HUSK

at vi køber produkter og serviceprodukter, der giver os tilfredsstillelse og nytteværdi, som bringer os i ”balance”. Det kunne være samvær, fællesskab, nydelse, afslapning, ople-velser mæthed mv.

KØBSADFÆRD

er forbrugerens handlinger i forbindelse med et køb. Kendskab og indsigt i disse hand-linger kan hjælpe virksomhederne med at tilrettelægge marketingmixet optimalt.

Kendskab til fx

Hvem er kunden/forbrugeren? (fx Kvinder 20-30 år, mellemindkomst, aktiv livsstil)

Hvad køber kunden? (Produktet, kvalitet, sortiment, emballage m.v.)

Hvor køber kunden? (Hvilke butikker, Internettet)

Hvornår køber kunden? (År, måned, uge, dag)

Hvorfor køber kunden? (Motiver, behov, valgkriterier)

Hvordan køber kunden? (Betaling m.v.)

Hvem påvirker kunden? (Hvilke personer?)

Hvilke informationer benytter kunden inden køb?(Internettet, annoncer i avis, brochurer m.v.)

Mv.

…kan give virksomhederne større indsigt i forbrugerens handlemåde.

Forestil dig din families sidste større køb. Forsøg at svare på ovenstående spørgsmål i relation til købet.

Hvem er kunden/forbrugeren?

Forbrugeren/kunden er Mig

Hvad køber kunden?

Jeg har købt en ny iPhone 11 pro

Hvor køber kunden?

Den er købt i Elgiganten

Hvornår køber kunden?

Den købte jeg d 19 december

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver