1 siders PDF

Købsadfærd for en stol

  • Afsætning
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Købsadfærd for en stol er en afsætning-opgave fra 2021 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (256 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 22. juni 2026.

Denne opgave analyserer købsadfærden for en dyr stol på konsumentmarkedet. Den beskriver, hvordan stolen dækker både fysiske og ego-behov, og placerer købet som et overvejelseskøb. Opgaven gennemgår købsbeslutningsprocessen for forældre med voksne børn, fra problem erkendelse til købsadfærd.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Klar og struktureret analyse af købsadfærd og beslutningsproces for et produkt. Anvender relevante afsætningsbegreber korrekt.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • afsætning
  • behov
  • konsumentmarkedet
  • købsadfærd
  • købsbeslutningsproces
  • livscyklus
  • møbler
  • overvejelseskøb

Stolen dækker det fysiske behov for at side ned. Stolen dækker også ego behovet da det er en dyr stol og mange bruger stolen til at vise den frem. Stolen er et overvejelseskøb på grund af den dyre pris. Stolen bliver solgt på konsumentmarkedet, fordi køberen er forbrugeren. Dem der typisk har typisk har den forbrugsvane til stolen ligger i livscyklus, forældre med voksne børn. Købsbeslutningsprocessen er taget ud gangs punkt i forældre med voksne børn.

Problemerkendelse: børnene er flyttet hjemmefra og nu trænger der til nye møbler, fordi de møbler man havde da børnene var mindre er blevet slidte eller gamle.

Søgning efter informationer: man kigger på forskellige udbyderes hjemmesider, det kan f.eks. være jysk, Ikea, Ilva eller andre møbelbutikker. Man lægger vægt på om de ting man finder, opfylder ens præferencer og behov da det er et overvejelseskøb, det kan f.eks. være kvalitet og pris.

Vurdering: efter man har laver sit søgningsarbejde, så man måske et par stykker man har fået et godt øje til. Så nu vurder man hvilke stole der bedst opfylder sine præferencer og behov. Man ser også på valgkriterierne.

Købsbeslutning: man er nu blevet vildt forelsket i den her stol og den her stol og den opfylder ens præferencer og behov.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver