1 / 4 sider - klik for at bladre

Charterrejser: analyse af marked, købsadfærd og strategier

  • Afsætning
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Charterrejser: analyse af marked, købsadfærd og strategier er en afsætning-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (2.260 ord, ca. 10 min. læsning) og blev 7. juli 2026.

Denne opgave analyserer charterrejsebranchen med fokus på konsumentmarkedet og forbrugernes købsadfærd. Den redegør for Maslows behovspyramide i relation til rejser og diskuterer beslutningsprocessen for en kernefamilie. Opgaven undersøger også udfordringer og strategiske muligheder for virksomheder som Spies og Primo Tours, herunder prisstrategier og markedspenetrering.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af charterrejsebranchen med relevant brug af afsætningsfaglige begreber og modeller. God struktur og faglig dybde.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • charterrejser
  • dissonansreducerende køb
  • konkurrence
  • konsumentmarkedet
  • købsadfærd
  • markedsføring
  • maslows behovspyramide
  • primo tours
  • prisstrategi
  • spies

Charterrejser er en ”pakke” som et rejsebureau sammensætter efter forbrugerens behov, pakkerne kan så indeholde transport, hotel, rejseleder mm. Når man kigger på markedet for charterrejser, så finder man ud af, at man befinder sig på konsumentmarkedet og der i de senere år har været et fald i antal af turister ud af Danmark. Mange virksomheder har været ramt af dette men især Spies har været hårdt ramt, deres rejsende faldt nemlig med 7131 i 2019.

Charterrejser er blevet mindre populære i de senere år, generelt grundet en ændring i konsumenternes købsadfærd som er blevet ændret i takt med, at de danske somre bliver varmere og varmere så flere afholder deres sommer hjemme i Danmark i stedet for at tage på ferie i udlandet.

Udbyderne i charterbranchen har det generelt svært med at differentiere sig fra sine konkurrenter, det er meget svært for en forbruger at se forskel på virksomhederne da der generelt ikke er specielt stor specifikation i branchen. Dette medfører lav præference på markedet, da produkterne er relativt homogene, og derfor kommer forskellen ofte i prisparameteren fremfor produktet.

Der er på nuværende tidspunkt 5 store virksomheder i branchen: Spies, Apollo, Tui og Bravo Tours som også har Sun Tours hørende med til virksomheden. Spies er markedsleder med deres 268.228 solgte charterrejser solgt i 2019 sammenlignet med Apollos 167.244, TUIs 157.126 og Bravo Tours’ med 148.031. Bravo Tours er derfor en markedsudfordrer, og der findes også mindre virksomheder som er markedsfølgerne som f.eks. Sunweb og Detur som begge ikke kan konkurrere med de 5 overnævnte virksomheder. Der er få markeds nicher men der er bl.a. Club La Santa som ikke har den største markedsandel, men de differentierer sig fra sine konkurrenter ved at fokusere på at aktivere sine kunder med sine ferier.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver