Forleden dag læste jeg en artikel kaldet ’Kvindens Ansvar’ skrevet af Ebrahim Said d. 23.10.2015, som blev trykt hos Weekendavisen. I hans artikel skriver Ebrahim Said, omkring det at være ung pige/kvinde i dagens Danmark, og hvilke konsekvenser det kan have at benytte den forkerte påklædning i det fælles rum. I løbet af denne artikel, kommer Ebrahim med sine egne holdninger og meninger til dette, og kommer med forskellige argumenter for, hvorfor netop at han har ret i sin påstand.
Ebrahims synspunkter til denne diskussion er meget klare. Han mener nemlig at alle kvinder/piger som selvvalgt går gennem det offentlige rum letpåklædt, bærer et ansvar for at de muligvis bliver voldtaget – på grund af deres påklædning. Han indleder sin artikel med at skrive:
”Det er faktisk ganske enkelt. Hvis en kvinde vælger at gå mere eller mindre upåklædt gennem indre by klokken to om natten, så udfordrer hun skæbnen.”
Netop dette citat fortæller os som læsere, hvad han mener og tænker om dette emne.
Jeg vil umiddelbart selv have svært ved at skulle tage stilling til om Ebrahim har ret eller ej. Jeg ville gerne være en af de piger, der siger at man skal have lov til at have det på man vil – fordi at det mener jeg også man har lov til. Når det så er sagt, vil jeg give ham ret i at man udfordre skæbnen ved at tage en nedringet trøje og en kort nederdel på gennem de mørke gader. Der findes ubehagelige mennesker overalt, og man ved aldrig hvem man støder ind i efter en tur i byen.
Det er gratis at oprette en konto